,Dlaczego warto postawić na Niezależnego Doradcę Nieruchomości w Hiszpanii?

Decydując się na kupno nieruchomości w Hiszpanii, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele nas czeka wyzwań. Zamiast szukać profesjonalisty, rzetelnego doradcy bardziej skupiamy się na samej inwestycji i jej aspektach. To także bardzo ważny etap. Ale nie pierwszy i nadrzędny.
Najpierw powinniśmy poszukać eksperta na rynku nieruchomości w Hiszpanii, który będzie naszym partnerem i poprowadzi cały proces zakupu nieruchomości.

Dlaczego potrzebujemy pomocy Doradcy Nieruchomości w Hiszpanii?

Zakup Nieruchomości to projekt pociągający za sobą wiele czynności prawnych, podatkowych. Dodatkowo kategoria i wartość zakupu świadczą o tym, że to nie jest codzienny zakup. Wymaga odpowiedniej wiedzy finansowej, inwestycyjnej czy technicznej oraz znajomości rynku w Hiszpanii.
Niezbędne jest również doświadczenie i znajomość branży czy umiejętności negocjacyjne oraz inwestorskie, które pozwolą nam zweryfikować naszą inwestycję. Należy Sprawdzić wszystkie kwestie prawne, potencjał inwestycyjny a później przejść do negocjacji i etapu przygotowywania wszystkich formalności do zakupu.
Część osób planujących kupić nieruchomość w Hiszpanii, nie jest świadoma wielostronności zakupu nieruchomości a skupia się na subiektywnej ocenie walorów nieruchomości. Zdarza się, że oddalają się od satysfakcji z celu zakupu. Za wszelką cenę starają się ominąć czy pomoc prawnika czy pośrednictwo agencji nieruchomości czy opiekę niezależnego doradcy ds. nieruchomości. Decyzja taka najczęściej podyktowana jest obawą o dodatkowe koszty z tytułu wynagrodzenia takiego specjalisty. Krótko mówiąc rezygnując z jego pracy, chcemy zaoszczędzić na zakupie domu czy apartamentu w Hiszpanii. Niestety, bardzo często okazuje się, że są to oszczędności pozorne, angażujące mnóstwo czasu czy dodatkowych kosztów. Mogące przynieść więcej szkód niż korzyści.
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym dokładnie zajmuje się doradca nieruchomości, jaką wiedzę i umiejętności posiada i jakie w praktyce świadczy usługi. W większości opracowań czy prezentacji ofert/usług niestety nazwa doradca/ekspert ds. nieruchomości jest zamiennie stosowana z nazwą agent nieruchomości/pośrednik broker nieruchomości. Należy zatem przeanalizować obydwie profesje a przede wszystkim zaplecze doświadczenia, misję działalności i przede wszystkim stopień zaangażowania w nasz sukces.

Pośrednik Agencji Nieruchomości a Niezależny Doradca ds. Nieruchomości

Agencje Nieruchomości ich zadaniem jest skojarzenie Kupujących ze Sprzedającym. Pośrednik Agencji Nieruchomości w swojej ofercie posiada nieruchomości na wyłączność jako przedstawiciel Sprzedającego np. Właścicieli prywatnych lub Dewelopera. A także pozyskuje nieruchomości na rynku pośredników dla swoich Klientów. Praca Agenta Nieruchomości należy na połączeniu dwóch stron zakupu i dla tych dwóch stron pracuje pośrednik. Jego wynagrodzenie pokrywa sprzedający to znaczy, że jest wkalkulowane w cenę nieruchomości.
W Hiszpanii kupujący nie płaci prowizji pośrednikowi wprost – dlatego Klienci nie czują dodatkowych kosztów (oprócz wyznaczonej wartości nieruchomości). To sprawia, że odwiedzają licznie witryny czy to internetowe czy witryny biur agencji nieruchomości w poszukiwaniu swojej wymarzonej nieruchomości.
Często Agencje nieruchomości organizują promocje typu oferta tygodnia czy wyprzedaże/obniżki zbliżając cenę do rzeczywistej ceny Sprzedającego zwodząc Kupujących „nadzwyczajnymi” promocjami.

Na pewno zakup nieruchomości przez agencję nieruchomości jest lepszą decyzją niż kupowanie na własną rękę. Należy wybrać agencję nieruchomości z polecenia czy sprawdzić Agenta Nieruchomości. Jak długo działa na rynku, jakie ma doświadczenie. Nie może to być Agent Nieruchomości, który zna rynek z jednej koniunktury czy
z autopsji bycia samemu Kupującym (i to na własny użytek). Możemy też zapytać Agenta o kontakty z zadowolonymi klientami.

Doświadczony Agent Nieruchomości pomoże nam z sfinansowaniem czy
z formalnościami, podając kontakt do prawnika albo tłumacza przysięgłego, co powinno być standardem w pracy agenta przy obsłudze transakcji. Jednak nie liczmy, że Agent będzie nadzorował, każdą ich czynność m.in. przejmie rolę tłumacza i prawnika czy oceni potencjał inwestycyjny naszej nieruchomości. Pamiętajmy, że pośrednik nieruchomości nie pracuje wyłącznie dla nas, a także dla sprzedającego. Wszystko dobrze o ile nie ma konfliktu interesów.
Dla agenta celem działania jest sprzedaż.

Agencje nieruchomości swoje wynagrodzenie mają wkalkulowane w cenę nieruchomości i rozliczają się ze stroną sprzedającą. Agenci to po prostu przedstawiciele handlowi/sprzedawcy. Dlatego na wielu portalach internetowych piszą, że Kupujący nie płaci prowizji i pracują bez zobowiązań. To prawda, ale nikt nie pracuje za darmo.

Niezależny Doradca ds. Nieruchomości

To Ekspert Nieruchomości, który zdobywał szerokie doświadczenie w swojej branży jako agent nieruchomości, partner np. kontrahent czy podwykonawca dewelopera oraz sam jest nie tylko praktykiem życia w Hiszpanii, ale czynnym inwestorem na rynku. Za doświadczeniem idzie także wiedza wyniesiona z kierunkowego wykształcenia biznesowego oraz licznych szkoleń i konferencji, a wszystko to wynika z pasji do nieruchomości
i obserwacji rynku, która przejawia się w życiu osobistym. Sam aktywnie inwestuje na rynku, w którym doradza ma stały kontakt z innymi inwestorami dzieląc się różnymi aspektami z rynku i wyciągając wnioski. Wnioski bardzo cenne dla przyszłych Kupujących – inwestorów.

Jest znawcą rynku nieruchomości na przeciągu minimum 5- 10 lat, zna teren na którym pracuje od podszewki, niuanse i zwyczaje rynku. Posiada rozbudowaną sieć kontaktów. Jest lokalnym mieszkańcem, zna realia życia codziennego w Hiszpanii, co docenią Klienci z celem aklimatyzacyjnym.

Co ważne, a nawet decydujące przy wyborze pomiędzy agencją nieruchomości czy doradcą jest fakt, że doradca pracuje wyłącznie dla Kupującego. Nie związany jest ze stroną sprzedającą ani pośrednikami nieruchomości. Jego celem nie jest sama w sobie sprzedaż, a satysfakcja klienta wynikająca z osiągnięcia założonego celu zakupu. Doradca cały czas będzie miał na uwadze cel zakupu Kupującego, nie samą sprzedaż. Będzie ściśle selekcjonował ofertę nieruchomości biorąc pod uwagę głównie cel zakupu.

Opieka Doradcy nie kosztuje więcej niż prowizja Agenta Nieruchomości wliczona w cenę nieruchomości. Z Doradcą rozliczamy się w momencie zakupu nieruchomości, co więcej w ramach pracy jednego Specjalisty otrzymujemy pakiet usług kilku fachowców.

Rola Doradcy ds. Nieruchomości

Profesjonalny doradca przeprowadzi nas przez złożony proces zakupu, dopilnuje każdego aspektu sprzedaży i pomoże przygotować naszą nieruchomość,  aby optymalnie spełniała nasze oczekiwania.
Ekspert ds. Nieruchomości współpracuje ramię w ramię ze specjalistami pokrewnych dziedzin w imię bezpieczeństwa i kompleksowej obsługi Kupującego.
Profesjonalny doradca ma wewnętrzne umowy z Kancelarią Prawną, Biurem księgowym, Tłumaczem Przysięgłym oraz Biurem Architektonicznym. Nie musimy sami podpisywać umów i uzgadniać terminów czy przenosić dokumentacji z jednego biura do drugiego, ani ponosić dodatkowych kosztów.

Mamy do czynienia z doradcą, kiedy nie narzuca nam konkretnej oferty np. od jednego albo dwóch Deweloperów, posiada odpowiednią wiedzę techniczną, pozwalającą ocenić stan danej nieruchomości. Zna szczegółowo oferty poszczególnych sprzedających (agencji nieruchomości, deweloperów, właścicieli mieszkań i lokali z rynku wtórnego). Dodatkowo służy nam zapleczem wiedzy z ekonomii Hiszpanii oraz inwestycyjnej czy pokrewnych branż powiązanych z rynkiem nieruchomości.

Dlatego nieoceniona jest wartość niezależnego doradcy ds. nieruchomości. Nie jest związany z konkretnym sprzedającym. W ofercie posiada wiele inwestycji, które może w sposób rzetelny dopasować do potrzeb i zasobności portfela kupującego, tak by ten finalnie nabył mieszkanie najlepiej odpowiadające jego oczekiwaniom i możliwościom finansowym oraz był świadomy wszystkich „za” i „przeciw”.

Oczywiste jest to, że pośrednik agencji nieruchomości występuje w imieniu sprzedającego i będzie zachwalać nieruchomości, nawet jeśli zdaje sobie sprawę z ich mankamentów. Wyeksponuje plusy, a minusy po prostu przemilczy, w szczególności będzie zależało mu na czasie i sfinalizowaniu transakcji.

Niezależność na wagę złota

Dlatego kwestią, na którą koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty jest jego niezależność. Niezależność wobec stron transakcji, czy nie istnieje konflikt interesów.

Doradca zna strategie sprzedaży agencji nieruchomości, sztuczki sprzedających oraz podatkowe czy prawne manewry Pośredników i Deweloperów. Przedstawia wachlarz nieruchomości nie tylko z portali ogłoszeniowych, lokalnych agencji nieruchomości, ale też własnych kanałów np. od prawników, właścicieli i nie waha się negocjować czy przekazać Kupującemu obiektywną i rzetelną ocenę. Po prostu zasada jest jedna Doradca ds.. Nieruchomości jest niezależny w swojej ekspertyzie.

Pracuje wyłącznie dla Kupującego, ma cały czas na uwadze bezpieczeństwo transakcji służąc zapleczem Specjalistów, którzy pracują w interesie Kupującego.
Posiada wiedzę i konfrontuje ją z oczekiwaniami i możliwościami potencjalnego zainteresowanego zakupem. Może nam polecić lub odradzić zakup danej nieruchomości.

Nie tylko sprzedaż

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, to nie tylko sama sprzedaż. Jest to szereg dodatkowych usług przez które kompleksowo i precyzyjnie przeprowadzi nasz Ekspert ds. Nieruchomości.

Wyszukiwanie, ocena ekspercka i prezentowanie ofert spełniających określone wymagania kupującego, to tylko część procesu. Praca eksperta obejmuje też szereg dodatkowych czynności wśród nich znajduje się kompletowanie dokumentów, a także kontakt z rzeczoznawcami, prawnikiem, pracownikiem banku ds. kredytowania, zarządcami, przygotowanie kalkulacji ROI.

Jest to usługa na wysokim poziomie indywidualnym, opieka nad Klientem, bycie w stałym kontakcie z Klientem, troska o czas Klienta i jego finanse. Reprezentowanie interesu Klienta oraz czuwanie nad przepływem informacji i dokumentacji między specjalistami. Kontroluje przystosowanie nieruchomości pod nasz cel zakupowy. Transparentność pracy Doradcy potwierdza fakt, obecności tłumacza przysięgłego, który może być obecny przy podpisaniu aktu notarialnego.

Decydując się na współpracę ze sprawdzonym i rzetelnym doradcą, jako kupujący zyskujemy gwarancję, że dokonywana transakcja jest uczciwa i bezpieczna, a inwestycja będzie efektywna. Doradca staje się naszym partnerem w Hiszpanii
i zapewnia nam realne wsparcie – poczucie ważności na każdym etapie procesu zakupu nieruchomości, a także wiele usług po sprzedażowych czy wsparcie przy zarządzaniu wynajmem.

Takie rozwiązanie pozwoli nam dobrze zadbać o nasz interes, zabezpieczymy się przed niemiłymi niespodziankami spowodowanymi nieznajomością prawa języka czy rynku nieruchomości.
W całościowym rozrachunku zaoszczędzimy nie tylko czas a przede wszystkim pieniądze.

.