Finanse w Hiszpanii – założenie konta bankowego

nieruchomości w Hiszpanii - doradztwo

Niezależnie czy Hiszpania to Twój przystanek w życiu na  dłuższy wyjazd czy wiążesz z tym krajem poważne decyzje, jak zakup nieruchomości czy pobyt na stałe,  warto zadbać  o swoje finanse – sposób  opłat/przelewów oraz  miejsce przechowywania swoich pieniędzy. Dziś podstawową instytucją, która zajmuje się tymi sprawami jest bank. To on pozwala nam na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, zarządzanie nimi w coraz to wygodniejszy sposób. Jak zatem móc korzystać z konta bankowego w Hiszpanii, co zrobić, aby założyć konto w hiszpańskim banku? Wyjaśniamy. 

Konto nierezydenta

Konto nierezydenta wiąże się z mniejszymi korzyściami niż w przypadku konta dla rezydenta, np. z wyższymi opłatami za prowadzenie. Z zasady jest to konto dla osób nie rozliczających się z hiszpańskim fiskusem.

 

Jakie dokumenty są wymagane w procesie?

  • dokument tożsamości – paszport/dowód osobisty
  • nr N.I.E.
  • nr podatkowy w swoim kraju

 

Dodatkowo potrzebny może okazać się

  • dokument potwierdzający aktualne miejsce zamieszkania (np. dokumenty związane z opłatą mieszkania, najmu lub zakupu) 
  • dokumenty potwierdzające status zatrudnienia, czyli wykaz podatkowy lub zaświadczenie z pracy o dochodach. 

Konto rezydenta 

 

Dla osób mieszkających w Hiszpanii i uzyskujących dochody, a co za tym idzie – rozliczających się  z Hiszpańskim urzędem skarbowym, bank zaproponuje drugi typ konta, czyli konto dla rezydenta. W tym przypadku potrzebny będzie:

  • paszport/dowód osobisty,
  • rezydencja pobytowa z numerem NIE,
  • dokument potwierdzający aktualne miejsce zamieszkania (np. dokumenty związane z opłatą mieszkania, najmu, akt notarialny), 
  • dokumentu potwierdzającego status zatrudnienia, czyli wykaz podatkowy lub zaświadczenie z pracy.

 

Warto pamiętać, że każdy dokument przedkładany w banku musi być w języku hiszpańskim. Dlatego jeśli posiadamy dokument w innym języku, to będzie wymagał przetłumaczenia. Dodatkowo może być konieczne potwierdzenie prawdziwości dokumentu poprzez przybicie odpowiedniej pieczątki. Poświadczenie prawdziwości tłumaczenia, może dokonać tłumacz przysięgłych wpisany na listę tłumaczy na terenie Hiszpanii. 

 

Jak założyć konto bankowe w Hiszpanii? 

 

Istnieją dwie możliwości założenia konta w hiszpańskim banku. Pierwsza opcja to wizyta w stacjonarnym oddziale banku, w którym chcemy mieć konto. Druga możliwość to założenie konta poprzez stronę internetową banku. Niezależnie od sposobu zakładania konta bankowego, proces ten będzie trwał stosunkowo krótko (o ile posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, które zostały wcześniej wymienione). 

 

✔️ Masz obawy związane z założeniem konta bankowego w Hiszpanii? 

✔️ Nie masz czasu, aby zająć się formalnościami z tym związanymi? 

✔️ Może po prostu nie wiesz jak się do tego zabrać?

 

 

Decydując się na kompleksową współpracę z Niezależnym Doradztwem Art-Vida, możesz liczyć na pomoc, również w tej kwestii. Nasi Doradcy zajmą się wszelkimi formalnościami związanymi z otwarciem konta w hiszpańskim banku, a Ty zyskasz spokój i pewność, że wszystko przebiegnie pomyślnie. Doradca Art-Vida pomoże wybrać konto bankowe dopasowane do Twoich potrzeb oraz umówi spotkanie w banku. Na miejscu asystuje i tłumaczy wymagane kwestie.