Gdzie szukać rzetelnych informacji?

Cały świat zmaga się z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Mimo wakacji i zniesienia restrykcji oraz obostrzeń wcześniejszych – z dnia na dzień pojawiają się nowe zasady zachowania bezpieczeństwa. Wprowadzane są przepisy prawne, które mają zapanować nad rozprzestrzenieniem się wirusa. To wszystko wpływa na nasze życiowe i codzienne decyzje, plany związane wyjazdami zagranicznymi czy naszym życiem na linii Polska Hiszpania czy Hiszpania Polska.

W ostatnich tygodniach, a nawet dniach, praktycznie z godziny na godzinę w dobie Internetu, mnoży się wiele informacji, niepotwierdzonych, niezweryfikowanych bez podania źródła czy podstawy prawnej. Informacje są opierane na czyiś osobistych insynuacjach czy przypuszczeniach lub/i  celowo wykorzystujące ogólną niewiedzę, rosnące obawy i zainteresowanie tematem w celu wzbudzenia zainteresowania społecznego i celów marketingowych.

 

Czy Polska wprowadziła zakaz lotów do Hiszpanii?
Kwarantanna po powrocie z Hiszpanii?
Czy na plaży w Hiszpanii w maseczce?
Ponowny lockdown
w Hiszpanii?

Ten wpis kieruję przede wszystkim do poniższych grup społecznych – szukających odpowiedzi na pytania dotyczące podróżowania do Hiszpanii lub Polski, powrotu z Hiszpanii czy z Polski (liniami lotniczymi lub drogą lądową np. własnym autem) czy pobytu w Hiszpanii i ograniczeniami panującymi na półwyspie iberyjskim i poszczególnych prowincjach.

− Polaków zamieszkałych w Polsce i podróżujących czy planujących wakacje w Hiszpanii czy wyjazdy rekonesansowe lub już do swojego drugiego domu w Hiszpanii.
− Polaków przebywających obecnie w Hiszpanii, na wakacjach czy spędzających corocznie lato w swoim wakacyjnym domu i myślącym o powrocie do Polski
− Polaków rezydujących na stałe w Hiszpanii, wybierających się na wakacje do Ojczyzny czy już w będących w Polsce u rodziny i obawiających się o swój powrót do Hiszpanii.
− Polaków czy Polonii na świecie czy w Europie noszącej się zamiarem przeprowadzenia do Hiszpanii, czy już na etapie zamieszkania w Hiszpanii.

Moi Drodzy Rodacy, nie będę po kolei omawiała każdej sytuacji i wprowadzonych czy wprowadzanych zmian w prawie i kolejnych obostrzeń dla jednej czy drugiej grupy społecznej Polaków powiązanych z Hiszpanią, zamieszczę poniżej oficjalne strony internetowe krajowe Hiszpanii i Polski ministerstwa i departamenty oraz organizacje rządowe, które są oficjalnymi stronami i na bieżąco aktualizowane. Strony hiszpańskich rządów mają dostępną także w wersję angielską.

 

Zakup domu w Hiszpanii podczas pandemii koronawirusa

 

W obecnej sytuacji klienci przylatujący na rekonesans wybierają przeważnie przyjazd własnym autem – niezależnie. Połączenia lotnicze z Hiszpanią wiele krajów wstrzymuje lub dla powracających z Hiszpanii wprowadziło lub wprowadza kwarantannę.
W ostatnich tygodniach zakup nieruchomości w Hiszpanii to zazwyczaj dom z basenem pod własny użytek, by cieszyć się spokojem i klimatem Hiszpanii oraz uniknąć kwarantanny po powrocie w swoim kraju.
Dlatego większość naszych klientów po zakupie pozostaje już w Hiszpanii w zakupionej nieruchomości.

Podsumowując potwierdzę, że w Hiszpanii obowiązuje noszenie maseczek w miejscach i przestrzeni publicznej tzn. w sklepach, punktach usługowych, na ulicy i plaży oraz w samochodzie (jeśli nie podróżujemy wyłącznie z członkami zamieszkującymi z nami).

Natomiast nie uległo zmianie codzienne życie czy zakup nieruchomości i związane tym formalności np. numer NIE nadal jest wydawany bez zmian (oczywiście jeśli mamy wcześniej zarezerwowany termin.)

Ważna wskazówka dla osób powracających do Hiszpanii, do swojego domu, czy wyjeżdżające osoby na wakacje na stałe mieszkające w Hiszpanii – powinny posiadać przy sobie na wszelki wypadek dokument potwierdzając ich pierwsze miejsce zamieszkania w Hiszpanii czyli rezydencja pobytu (zielona kartka) lub/ i zaświadczeniem o meldunku enpadramiento (volante del padron.)

 

 

OFICJALNE ŹRÓDŁA INFORMACJI O KORONAWIRUS (covid-19) W HISZPANII,

WYJAZDACH DO HISZPANI I POWROTACH Z HISZPANII

Światowa Organizacja Zdrowia

oraz krajowe jednostki odpowiedzialne za zdrowie publiczne

https://www.who.int/  World Health Organization
https://www.nfz.gov.pl/    NFZ
https://www.gov.pl/web/gis  SANEPID

 

INFORMACJE POLSKA– Polskie źródła

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Koronawirus – podróże za granicę

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/koronawirus-podroze-za-granice

Informacje dla podróżujących


https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/hiszpania 

 

INFORMACJE HISZPANIA – Hiszpańskie źródła

 

ZDROWIE PUBLICZNE

MINISTERSTWO SPRAW WEWNĘTRZNYCH

 

https://www.mscbs.gob.es/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov-China/enlaces.htm

https://www.mscbs.gob.es/ciudadanos/portada/home.htm

https://www.mscbs.gob.es/estadEstudios/sanidadDatos/home.htm

http://coronavirus.san.gva.es/iniciohttps://www.redescuelassalud.es/

 

www.spain.info  Oficjalny portal turystki hiszpańskiej

 

AMBASADA POLSKA W HISZPANII

 

https://www.gov.pl/web/hiszpania

 

 

AMBASADA HISZPAŃSKA W POLSCE

 

http://www.exteriores.gob.es/Embajadas/VARSOVIA/pl/Embajada/Paginas/Godziny-otwarcia,-adresy-i-dane-kontaktowe-.aspx

 

 

 

.