Licencja na działalność turystyczną w Hiszpanii

Licencja turystyczna w Hiszpanii

Hiszpania jako kraj pierwszej trójki najbardziej turystycznych państw na świecie, zarówno klimatem jak i kulturą przyciąga inwestorów skuszonych przyjemną dywersyfikacją inwestycji jaką jest działalność turystyczna. Właściciel ma możliwość prowadzenia krótko lub długoterminowego wynajmu, przy czym ten pierwszy wg statystyk jest bardziej opłacalny. Dlaczego? Podstawowym argumentem jest to, że wczasowicze są gotowi zapłacić większą kwotę za kilka dni słonecznego urlopu w dobrej lokalizacji. Zwłaszcza w sezonie, gdy ceny są wyższe, zyski malują się w obiecującej perspektywie.

 

Co należy zrobić, aby zacząć świadczyć usługi wynajmu w Hiszpanii?

 

Podstawowymi warunkami są spełnienie określonych wymagań technicznych, dotyczących danej nieruchomości oraz uzyskanie licencji turystycznej. Czym właściwie jest licencja turystyczna?

Licencja turystyczna jest obowiązkowym pozwoleniem, które należy uzyskać, aby móc wykorzystywać nieruchomość jako obiekt turystyczny lub wakacyjny. Według prawa hiszpańskiego, musi ona zostać wydana przed rozpoczęciem działalności. 

Przepisy związane z licencją turystyczną mogą różnić się w poszczególnych regionach Hiszpanii, dlatego jako właściciel obiektu na wynajem wakacyjny masz obowiązek zapoznania się z obowiązującym prawem.

 

Jak uzyskać dokument? Proces wyrabiania licencji turystycznej składa się z kilku kroków:

  1. Wypełnij wniosek, w celu uzyskania zezwolenia Compatibilidad urbanística que permita el uso turístico w Urzędzie Miasta (Ayuntamiento). Jest to dokument, który potwierdza, że możesz legalnie wynajmować lokum w konkretnym budynku;
  2. Po wypełnieniu wniosku i przygotowaniu wszystkich dokumentów umów się na cita previa w urzędzie miasta i złóż całą dokumentację;
  3. Po uzyskaniu ww. dokumentu, przejdź do wypełnienia  Declaración responsable referente a viviendas de uso turístico;

Po zarejestrowaniu twojego obiektu turystycznego uzyskasz numer licencji, kod związany z lokalizacją, a twoja nieruchomość zostanie przydzielona do właściwej kategorii

Od chwili uzyskania licencji turystycznej musisz używać nadanych odznaczeń w twoich ogłoszeniach np. na stronach rezerwacyjnych. Cała procedura uzyskania licencji turystycznej może trwać od 6 do 9 miesięcy.

 

Wszelkie formalności powinny zostać dokonane po zakupie nieruchomości, ale przed rozpoczęciem działalności. Pamiętaj, żeby przygotować pełną dokumentację z wyprzedzeniem, by nie opóźniać daty oficjalnego rozpoczęcia Twojej działalności. W międzyczasie warto skupić się na technicznych kwestiach, takich jak przygotowania nieruchomości pod wynajem, reklama, organizacja zarządzania budynkiem.