Prowadzenie biznesu w Hiszpanii

nieruchomości w Hiszpanii - doradztwo

Każde nowe przedsięwzięcie takie jak  nowa firma czy przeprowadzka jest dużym wyzwaniem. Jeszcze większym wyzwaniem będzie relokacja czy założenie biznesu za granicą. Jak zatem nie przerazić się ilością pracy, przeszkód i konsekwentnie dążyć do realizacji celu? Oprócz możliwości powierzenia najważniejszych spraw w procesie zakupu  Twojemu doradcy nieruchomości, warto samemu posiadać chociaż ogólną wiedzę w tym temacie. Po znalezieniu wymarzonego miejsca zaczyna się część, za którą nikt nie przepada – papiery, dokumenty. Często ich ilość przytłacza.

 

A jak to wygląda w Hiszpanii? 

 

Najważniejszym dokumentem jest numer identyfikacyjny dla cudzoziemców – N.I.E. To on umożliwia nam podjęcie niezbędnych czynności, w tym zakupu czy wynajęcia mieszkania. Dzięki niemu również możemy otworzyć konto bankowe, legalnie pracować. Jednak N.I.E. to nie wszystko, aby numer identyfikacyjny był ważny, dodatkowo potrzebujemy paszportu lub dowodu osobistego. 

 

Procedura uzyskania numeru N.I.E 

Decydując się na współpracę z nami możesz być spokojny o numer N.I.E. – specjaliści Art-Vida przeprowadzają ten proces za Ciebie. Klient otrzyma od nas numer N.I.E.  drogą elektroniczną.

 

Firma w Hiszpanii – jak otworzyć spółkę w Hiszpanii? 

Po uzyskaniu najważniejszego dokumentu możemy przystąpić do kolejnych działań, które umożliwią nam założenie firmy w Hiszpanii. Przede wszystkim musimy zdecydować się na formę prawną. Czy będzie to jednoosobowa działalność handlowa, a może zdecydujemy się na inną formę? Hiszpania oferuje między innymi:

  1. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo (Sociedad Limitada Nueva Empresa, SLNE), które jest częściowo odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  2. spółkę akcyjną (Sociedad Anonima SA.) lub spółkę komandytową (Sociedad Comanditaria SC.)

Decydując się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne będzie sprawdzenie czy nazwa firmy, którą chcemy użyć nie jest już zarejestrowana. Możemy zrobić to samodzielnie, wchodząc na stronę internetową RMC. 

Po sprawdzeniu i zarejestrowaniu nazwy firmy, musimy postarać się o wydanie numeru identyfikacji podatkowej – czyli numeru C.I.F. Uzyskamy go składając wniosek osobiście w lokalnym urzędzie podatkowym lub wypełniając go online. Gdy dopełnimy tych formalności, możemy przystąpić do otworzenia konta biznesowego w hiszpańskim banku. 

W przypadku spółki, minimalny kapitał jaki musimy wnieść to 3 000 Euro. Warto pamiętać, żeby po otworzeniu konta i wpłacie odpowiedniej kwoty uzyskać od banku potwierdzenie zapłaty w formie zaświadczenia. Ten dokument będzie potrzebny notariuszowi do potwierdzenia akty założycielskiego spółki. Po tych krokach następuje ważny moment – utworzenie aktu założycielskiego, czyli dokumentu, który będzie zawierał podstawowe dane firmy jak adres czy dane dyrektora. Z nim udajemy się do lokalnego urzędu skarbowego, żeby zarejestrować firmę. Po udanym zarejestrowaniu firmy, czeka nas jeszcze jeden, już ostatni krok – rejestracja celem uzyskania ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia od wypadków przy pracy. Tak zarejestrowana firma może już legalnie rozpocząć działalność. 

 

Autonomos – jak założyć działalność gospodarczą w Hiszpanii? 

 

Jeśli jednak bardziej interesuje Cię praca na samozatrudnieniu lub jako freelancer, to taką formę działalności też musisz prawnie uregulować. 

  1. Zarejestruj się w hiszpańskim urzędzie skarbowym oraz w hiszpańskim systemie ubezpieczeń społecznych.
  2. Zarejestruj swoją firmę – potrzebujesz do tego numeru N.I.E.  
  3. Zarejestruj swoją firmę w urzędzie podatkowym.
  4. Przystąp do funduszu ubezpieczeń społecznych – dzięki temu uzyskasz bezpłatną opiekę zdrowotną. 

Każda forma prowadzenia firmy wymaga rejestracji, ale nie jest to skomplikowany proces. Nie trzeba się zatem zniechęcać dużą ilością dokumentacji i rozbudowanym systemem biurokracji. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z Art-Vida, wszystkie formalności zostaną dopełnione za Ciebie, nasi specjaliści o to zadbają. 

 

NASZA REKOMENDACJA 

Pamiętaj, nieważne czy zdecydujesz się na prowadzenie spółki w Hiszpanii lub  oddziału polskiej spółki w Hiszpanii  czy jednoosobowej działalności gospodarczej specjaliści Art-Vida pomogą Tobie na każdym etapie.