Jak wygląda rynek nieruchomości w Hiszpanii? Czy faktycznie wszystko stoi w miejscu kiedy od 2 miesięcy trwa kwarantanna w Hiszpanii. Wstrzymano kontakty osobiste ludzi, wychodzenie na zewnątrz i przemieszczanie się, wstrzymano transport włącznie z lotniczym.
Działalność branży nieruchomości (od deweloperów po biura sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii, agencje nieruchomości, brokerzy pośrednicy nieruchomości w Hiszpanii, po niezależnych doradców nieruchomości, kancelarie prawne, notarialne w Hiszpanii) opiera się na spotkaniach twarzą w twarz a przede wszystkim na oglądaniu nieruchomości – rekonesans.

Niemożliwa stała się sprzedaż nieruchomości gdy klienci nie mogą przelecieć do Hiszpanii. A realizacja jednego z wiodących celów zakupowych – wynajem krótkoterminowy został zakazany. Stagnacja spowodowana jest także oczekiwaniem społeczeństwa na rozwój wydarzeń oraz niepewnością co do dalszej polityki odmrażania gospodarki w Hiszpanii.

Oczekiwania Kupujących a oferta agencji nieruchomości Hiszpanii

Zakup nieruchomości to złożony proces, szereg czynności formalno prawnych następujących po sobie, zależnych od siebie. Dodatkowo transakcja ma miejsce na rynku zagranicznym w Hiszpanii co wiąże się z naszą nieobecnością (jeśli nie reprezentuje nas na miejscu adwokat). To wszystko wymaga czasu, akt notarialny podpisujemy w terminie około miesiąca od wybrania idealnej nieruchomości.

Dlatego naszą gotowość do zakupu określamy w formie umowy rezerwacyjnej czyli rezerwujemy nieruchomość by móc jako obcokrajowiec przygotować niezbędne dokumenty do podpisu u Notariusza oraz dokonać wszelkich czynności sprawdzających bezpieczeństwo naszej transakcji. Audyt Nieruchomości

Oczekiwania Kupujących a oferta agencji nieruchomości Hiszpanii

Wydawałoby się, że to wszystko zamrozi rynek nieruchomości i ostudzi chęci zakupowe klientów.
Jednak kiedy oczekiwania, Kupujących obniżek kryzysowych, podsycane są przez nagłówki witryn portali ogłoszeniowych w Hiszpanii, promocje oferty i przesyłane im materiały reklamowe z obniżkami od 30 -40-50-60 do nawet 70% ceny przedkryzysowej nieruchomości, to temat nieruchomości w Hiszpanii przyciąga coraz to nowych zainteresowanych Hiszpanią.

Klienci biur nieruchomości w Hiszpanii jedni przyjmują takie oferty kryzysowe. Innym nie kalkuluje się cena promocyjna nieruchomości. Powątpiewają bo po przeliczeniu nie widzą obniżki.

Inni Klienci kontaktują się bezpośrednio ze mną niezależnym doradcą nieruchomości w regionie Costa Blanca, pokazują oferty agencji nieruchomości w Hiszpanii, promocje deweloperów i proszą o moją ocenę.

Jeszcze inna grupa klientów pozostaje ze mną w kontakcie, oczekując na kryzysowe obniżki cen nieruchomości w Hiszpanii. Wiedzą, że trzymam rękę na pulsie. I będziemy informować o faktycznych obniżkach z rzeczywistym zyskiem, kiedy zauważymy takie wyraźne sygnały.

Oczywiście nie wykluczam też, na pewno pojawią się okazje do zakupu wynikające z tarapatów finansowych w których znajdzie się wielu ludzi.

Na pewno dynamika rynku została zachwiana, ale rynek nieruchomości nie stanął w miejscu.
Nie widać też jeszcze spadku cen, na to trzeba jeszcze poczekać i nie dotknie wszystkich nieruchomości, a tych z rynku wtórnego, w pewnej grupie nieruchomości.
Redukcja cen będzie mocno uzależniona od standardu nieruchomości, lokalizacji oraz typu nieruchomości.

Rynek nieruchomości luksusowych w Hiszpanii
Rynek nieruchomości inwestycyjnych w Hiszpanii

Nieruchomości luksusowe, premium czyli te w przedziale cenowym od 500.000 – 1 mln wzwyż, żyją i będą żyć własnym życiem. Kryzys nie wpłynie na ten segment rynku.

Największych zmian spodziewamy się w sektorze nieruchomości do 300.000 EUR. Cieszą się najbardziej zainteresowaniem klientów z celem inwestycyjnym i będą musiały trochę poczekać na swojego klienta.
Przed pandemią znaczna cześć klientów zainteresowana była zakupem inwestycyjnym na Costa Blanca. Oprócz doświadczonych inwestorów znaczna cześć to młodzi inwestorzy, którzy póki co czekają na rozwój sytuacji i obserwują rynek.

Zagraniczni inwestorzy nie mogą teraz przylecieć na rekonesans do Hiszpanii, a bez tego trudno jest oczekiwać, że cokolwiek kupią. Chyba że ceny staną się na tyle atrakcyjne, że warto będzie rezerwować online na podstawie subiektywnej oceny agenta czy materiałów dostarczonych przez dewelopera i znajomości lokalizacji.

Powrót do czasów sprzed kwarantanny będzie wymagał czasu w tym segmencie rynku. będzie on oczywiście warunkowany dostępnością lotów, siłą nabywczą społeczeństwa, stopą bezrobocia, jednak pewne rzeczy są do przewidzenia Hiszpanie przyjadą na słoneczne wybrzeża a zagraniczni turyści nie zapomną o Hiszpanii w miarę powrotu otwierania granic będą przybywać na wakacje do Hiszpanii.

Jakich nieruchomości poszukują klienci w czasach pandemii
Zakup nieruchomości w Hiszpanii dla siebie

Po stronie kupujących widać jak zmieniają się preferencje. Polacy poszukują nadal nieruchomości ale w innym celu i często w wyższym standardzie.

Osoby, które przed wybuchem pandemii zdecydowały się na zakup mieszkania, nie odwołały umówionej wizyty rekonesansowej w Hiszpanii czy zakupu. Jedynie przełożyły terminy lotów najpierw na czerwiec teraz na wrzesień. Jeszcze inni z naszym wsparciem przeglądają nieruchomości a my dokonujemy audytu nieruchomości.

Wzrasta zainteresowanie życiem w Hiszpanii

Co zauważyliśmy to na pewno u nas wzrosło zainteresowanie Klientów nieruchomością w Hiszpanii dla siebie, nie tylko jako drugi dom do odpoczynku, ale z naciskiem na miejsce do życia.
Coraz więcej polskich rodzin myśli o przeprowadzce do Hiszpanii do swoich już wcześniej zakupionych domów. Inni teraz są zadecydowani zakupić nieruchomość. I przygotowują siebie i rodzinę na wyjazd do Hiszpanii.

Obecnie zdecydowana większość naszych Klientów to zainteresowani wyłącznie zakupem domu dla siebie do życia w Hiszpanii.
Pojawiają się osoby z odkładanym marzeniem o Hiszpanii na emeryturę czy bliżej nieokreślony czas a pandemia siłą rzeczy przesunęła te marzenia na pierwszy plan na teraz, bez czekania na lepszy moment.

Wiele osób poszukujących wcześniej apartamentu nad morzem na hiszpańskim osiedlu, teraz rozgląda się za domem nawet z dala od morza do 10 – 30 km – ale z przestrzenią niezależną dla siebie.

Zależy im wszystkim na stworzeniu w Hiszpanii swojego wymarzonego i bezpiecznego miejsca do życia w Hiszpanii w przyjaznym dla człowieka zdrowym, śródziemnomorskim klimacie, cieszeniu się słońcem i życiem, przyrodą, zdrowym jedzeniem i naturą.

Z dala od aglomeracji miejskich, skupisk ludzi celem unikania takich zagrożeń jak epidemie, smog, zanieczyszczenie środowiska, czy nadmiaru technologii, życia w pośpiechu i stresie.

Ponadczasowa Wartość Hiszpanii
Inwestycje w ziemię nad morzem w Hiszpanii
Inwestorzy zagraniczni w Hiszpanii z całego świata

Reasumując wizja upadku wielu firm rozbudza co prawda wyobraźnię i oczekiwania Kupujących. Ale są też tacy, którzy wiedzą jak zachować się w kryzysie i jak najlepiej zadbać o swój majątek, nie czekając na obniżki cenowe.

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej z związku z pandemią i rozpoczynającym się kryzysem gospodarczym następuje odwrót od gotówki czy inwestycji bankowych w kierunku inwestowania w ziemię – działki inwestycje nad morzem w Hiszpanii. W dobie kryzysu i niepewności ziemia jest najbezpieczniejszą lokatą kapitału.

Ponadto patrząc z perspektywy dużych miast czy znanych kurortów nadmorskich w Hiszpanii nie należy spodziewać się, że ceny zaczną spadać. Hiszpański rynek był, jest i będzie interesujący dla inwestorów zagranicznych z całego świata. I jeśli więc ktoś oczekuje ogromnych spadków cen, może się przeliczyć.

.