Wymagane dokumenty w drodze do Hiszpanii – o czym trzeba pamiętać?

nieruchomości w Hiszpanii - doradztwo
Jakie dokumenty są niezbędne przy przeprowadzce za granicę?
 
 

Bardzo ważnym krokiem jest komplementacja dokumentów. Żyjemy w czasach biurokracji i brak jednego dokumentu może przekreślić spełnienie naszych marzeń, dlatego tak ważne jest znalezienie wiarygodnych i rzetelnych informacji na temat obowiązujących procedur.

 

Radzimy zacząć od wyrobienia numeru N.I.E. (N.I.E hiszp. Número de Identificación de Extranjeros – numer identyfikacyjny dla cudzoziemców), czyli Hiszpański odpowiednik numeru PESEL czy NIP. Jest on niezbędny przy podejmowaniu wszelkich czynności na terenie Hiszpanii przez obcokrajowców, przy otwieraniu konta bankowego czy przy kupnie nieruchomości. Ważność numeru N.I.E jest bezterminowa.

 

Procedura uzyskania numeru N.I.E 

 

Kolejnym dokumentem, który bez wątpienia musi znaleźć się w naszej teczce jest paszport lub dowód osobisty. Tu pojawia się pytanie… po co mi paszport skoro Hiszpania jest w Unii Europejskiej? Paszport jest wymagany w przypadku osób spoza UE. Pamiętajmy, że przeprowadzka to nie wakacje. Dokument tożsamości jest niezbędny przy zakładaniu kont bankowych, kupnie ubezpieczeń lub podpisywaniu umów. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek procedur należy sprawdzić terminy ważności dowodu osobistego czy paszportu. Art-Vida od lat współpracuje z Ambasadami –  specjaliści pomogą uzyskać paszport w dniu wizyty lub za przesyłką kurierską.

 

Niektóre urzędy wymagają poświadczenia dokumentów wydanych w kraju zagranicznym, poprzez uzyskanie klauzuli Apostille/Legalizacji. Ta klauzula to nic innego jak potwierdzenie autentyczności danych dokumentów. Art-Vida przeprowadza przez wszystkie procedury uzyskania klauzuli bądź posiada wypracowane inne rozwiązania z Urzędami bez konieczności legalizacji. By uniknąć zbędnych procedur dowiedz się najpierw czy w twoim przypadku klauzula Apostille jest niezbędna. Do aktów urodzenia i dokumentów osobistych nie jest wymagana.

 

Nie można pominąć także kwestii własnego zdrowia. Radzimy zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, przysługuje ona za darmo każdemu, kto w Polsce jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

 

Dodatkowo należy wziąć wszystkie dokumenty, które będą niezbędne naszym przyszłym pracodawcom – zaświadczenie o niekaralności, certyfikaty zawodowe i świadectwa szkolne, akt urodzenia oraz dodatkowo akty ślubu. Trzeba pamiętać o tym, że każdy z powyższych dokumentów musi być przetłumaczony na język hiszpański. Dla Twojej wygody, poproś w urzędach o dokumenty w języku angielskim, tj. akty z urzędu stanu cywilnego – dokumenty wydane na druku europejskim nie muszą być tłumaczone na język hiszpański. Specjaliści Art-Vida pomogą w tłumaczeniu wszystkich dokumentów z języka klienta (ojczystego) na język hiszpański i na odwrót.

 

Art-Vida współpracuje z tłumaczami przysięgłymi zamieszkałymi i zarejestrowanymi na terenie Hiszpanii, dla uniknięcia zbędnych formalności, a przede wszystkim czasu. Najlepszym wyborem jest skorzystanie z usług tłumacza w kraju dokonywania czynności urzędowych.

 

 

Podsumowując, dokumenty niezbędne przy przeprowadzce do Hiszpanii:
  1. numer N.I.E
  2. paszport, dowód osobisty
  3. klauzula Apostille (jeśli jest wymagana z danym przypadku)
  4. EKUZ
  5. akt urodzenia, ślubu, inne dokumenty dla przyszłego pracodawcy

Oprócz dokumentów, jest jeszcze sporo kwestii, które należy rozważyć w procesie przeprowadzki – sprawdź!

 

W ramach jakichkolwiek wątpliwości i pytań specjaliści Art-Vida mogą posłużyć radą i przeprowadzić przez wszystkie formalności.

Porozmawiajmy o Hiszpanii!