W mojej pracy, nie raz Klienci dokonywali rezerwacji nieruchomości na odległość oczywiście po konsultacji telefonicznej czy online ze mną. Wtedy liczył się czas. Dla mnie decyzja o zakupie online to poczucie wysokiego zaufania do mojej osoby i usługi. Nigdy nie pozwoliłam by zakup nieruchomości online stał się standardem, był równoważny z zakupem fizycznym nieruchomości na miejscu czy zastępował rekonesans nieruchomości w Hiszpanii. W obecnym czasie zaobserwowałam, promocje, reklamy agencji nieruchomości w Hiszpanii w stylu” zakup teraz online apartament”, „Zarezerwuj już teraz nieruchomość w Hiszpanii” „Nieruchomości Costa Blanca – podpisz umowę wystarczy telefon do nas”.
Chciałabym przedstawić niezależne stanowisko oraz opinię prawną jak to wygląda od strony Kupującego – w czasach poza pandemią i kryzysem gospodarczym a w szczególności teraz.
W dobie pandemii i kryzysu gospodarczego, który dopiero się rozpoczął.
W normalnym trybie życia pozwalam na taką rezerwację gdy spełniliśmy z Klientem poniższe punkty i bez wątpienia nieruchomość wyróżniała się na rynku ceną/lokalizacją lub innymi oczekiwanymi przez nas atutami.

◆ Nieruchomość zweryfikowana prawnie

Wszystkie przeze mnie pokazywane nieruchomości weryfikujemy prawnie ich stan i to kilka razy zanim przyjmę ją do siebie by przekazać dalej Klientom. Przed samą rezerwacją i dzień przed zakupem. Scenariusze życiowe bywają różne a to wpływa na zmianę stanu prawnego nieruchomości. Nie wszyscy tak robią bywa najczęściej, że zostawia się tą kwestię notariuszowi. Nie wyobrażam sobie, przekładania terminu podpisu u notariusza czy pojawienia się usterek, które wcześniej mogliśmy wyeliminować. I oszczędzić czasu i stresu.

◆ Klient był w Hiszpanii/zna teren.

Lubię komfort klientów, kiedy wiedzą czego oczekują, byli w Hiszpanii, choćby na wakacjach. Wiedzą jak wygląda Hiszpania, wybrzeże Costa Blanca, znają miasta i kurorty. Jeszcze lepiej kiedy byli na wizytacji nieruchomości – rekonesansie. Hiszpania jest piękna, słoneczna, jedne okolice są kolorowe inne spokojne. Ważne to dostrzec wybrać dla siebie niż kierować się wyobraźnią.
Nie lubię sprzedawać kota worka. Jeśli klient nie był w Hiszpanii i nie jest inwestorem proszę by znalazł 2-3 dni robocze na rekonesans w Hiszpanii.

◆ Do specyfikacji i zdjęć nieruchomości dołączam video

Zawsze wysyłam Klientowi film video nie jeden. Film wewnątrz, na zewnątrz, otoczenie.
I przy nieruchomości w Hiszpanii ważne jest odległość do morza jeśli jest pieszo to idę
i nagrywam. Zaznaczam punkty na mapie google maps miejsc strategicznych wokół przyszłej inwestycji jak i jej położenie.

◆ Klient jest z polecenia

Jak wspomniałam na wstępie, zgadzam się z Klientami, którzy przychodzą do mnie już z dozą zaufania. Najczęściej są to klienci z polecenia innych klientów. Albo odbyli ze mną rekonesans w Hiszpanii, poznaliśmy się, znam dobrze Klienta oczekiwania. I wiem, że ta oferta jest dla niego!

Rezerwacja odbywa się przez Adwokata.

Pracuję w ścisłej współpracy z kancelarią prawną. Sprawdzam umowę rezerwacyjną, zapisy czy są korzystne dla strony Kupującej. Jeśli nie to negocjujemy warunki i wtedy podpisujemy umowę rezerwacyjną. Mój adwokat zarządza rezerwacją. Klient przelewa kwotę rezerwacyjną na konto Adwokata, nie do Sprzedającego. Dbam by to nie była to pełna kwota rezerwacyjna a częściowa do czasu przylotu Klienta do Hiszpanii. Tak Klient musi przylecieć zanim rozpoczniemy całą procedurą zakupową. Nie jest to sprzedaż online ze względu na wymogi formalnoprawne – nigdy nie będzie. I bardzo dobrze.

Więc czemu na odległość?

Jak w każdym biznesie czy przy podejmowaniu liczy się czas. Bo oferta ucieknie sprzed nosa i to jest jedyny ważny powód!
Klient oszczędza czas ale i tak musi przylecieć do Hiszpanii przed rozpoczęciem procedury zakupowej i odbiorem zakupu. Najpierw przylatuje podpisać pełnomocnictwo dla Adwokata
i wtedy oczywiście obejrzeć swój zakup na żywo. (Pełnomocnictwo do reprezentacji Klienta, wszystkich formalności i podpisaniu aktu notarialnego.)
Nieruchomość odbieram ja lub Klient jeśli jest dyspozycyjny czasowo przylatuje. Klucze
i dokumenty oczekują u mnie na klienta. Zazwyczaj po odbiorze nieruchomości uzgadniam
z Klientem kolejne kroki, które wdrażamy pod przygotowanie nieruchomości do celu zakupu. Klient na miejscu odbiera gotową nieruchomość dostosowaną do zarządzania inwestycją lub do rozpoczęcia jego wymarzonego życia w Hiszpanii.

Nasza rekomendacja w czasach koronawirusa czyli kryzysu gospodarczego

W obecnej sytuacji agencje nieruchomości, deweloperzy też chcą pracować online tym bardziej, że trzeba dbać o płynność finansową. Niestety nie jest to przeze mnie rekomendowany sposób zakupu szczególnie gdy są niespełnione powyższe punkty.
Tym bardziej odradzam rezerwację nieruchomości w Hiszpanii w obecnej sytuacji, poczekajmy do przywrócenia lotów lotniczych, kiedy będziemy mogli liczyć na obniżki cenowe nieruchomości. A my będziemy mogli ponownie zweryfikować wartość nieruchomości dla Państwa w nowej rzeczywistości. W naszej praktyce zawodowej to nie jest pierwszy kryzys gospodarczy.

.