Przeprowadzka do Hiszpanii? O tym warto pamiętać.

nieruchomości w Hiszpanii - doradztwo

 

Słońce, plaża, palmy, szum morza, gwar miasta, życzliwość mieszkańców. Nic dziwnego, że Hiszpania jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. Niektórzy, zachwyceni pięknem tego kraju postanawiają zostać tu na dłużej i decydują się na przeprowadzkę. Jednak pobyt turystyczny zdecydowanie różni się od codziennego życia w  Hiszpanii. Jak zatem dobrze przygotować się do takiej zmiany? Należy zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami.

 

Nieruchomość

 

Zakup nieruchomości jest dużym przedsięwzięciem. Nie mając jednak wystarczających środków na jej zakup, możemy udać się do banku po hipotekę. Banki finansują do 80% kosztów, pozostała część to wpłata własna. Aby uzyskać zgodę, nie wystarczy polski gwarant czy polska nieruchomość. Zawsze jednak warto w tej sprawie skonsultować się ze specjalistą ds. nieruchomości, która pomoże zarówno w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości jak i uzyskaniu kredytu.

 

Niezbędne dokumenty

 

  1. Numer N.I.E. – to podstawowy dokument, który umożliwi zameldowanie się, znalezienie pracy, skorzystanie z wizyty u lekarza, założenie konta bankowego
  2. Dokument zameldowania – legalizuje pobyt w Hiszpanii, pozwala na zapisanie się do systemu ubezpieczeń społecznych, wyrobienia prawa jazdy lub jego uwierzytelnienia, a nawet zapisania do szkoły podstawowej, liceum czy na uczelnię.
  3. Numer ubezpieczenia zdrowotnego (número de Seguridad Social) – to dokument zapewniający dostęp do publicznej opieki zdrowotnej i opieki socjalnej. Dzięki niemu otrzymasz wsparcie w przypadku bezrobocia czy problemów zdrowotnych. Uzyskasz go wypełniając wniosek w urzędzie Seguridad Social przypadającym pod Twoje miejsce zamieszkania lub online.
  4. Karta zdrowia (Tarjeta Sanitaria) – jest wydawana po przystąpieniu do ubezpieczenia społecznego i okazaniu dokumentu zameldowania. Dzięki niej będziesz mógł korzystać z darmowej służby zdrowia.

 

Edukacja

 

W Hiszpanii obowiązek nauki jest realizowany od 6 do 16 roku życia. Etapem poprzedzający naukę w szkole podstawowej jest szkoła dla dzieci w wieku 3 lat, która stanowi odpowiednik polskiego przedszkola. Po ukończeniu 6-letniej szkoły podstawowej młodzież przechodzi do 4-letniej szkoły średniej tzw. E.S.O.

(Educación Secundaria Obligatoria), która kończy się otrzymaniem dyplomu wykształcenia średniego. Jednak E.S.O. nie jest odpowiednikiem polskiego liceum. Podobną instytucją jest za to nieobowiązkowe, dwuletnie Bachillerato. Jego ukończenie to jedyna możliwość, aby dostać się na studia.

 

Jak zapisać dziecko do szkoły?

 

Zgodnie z obowiązkiem szkolnym, jako rodzic musisz zapewnić swojemu dziecku dostęp do edukacji. Forma edukacji jest dowolna. Możesz wybrać nauczanie indywidualne lub naukę w szkole prywatnej bądź państwowej. Niezależnie od tego co wybierzesz masz obowiązek zapisania dziecka do szkoły.  Aby rozpocząć ten proces konieczna jest rejestracja w oficjalnym rejestrze mieszkańców (Padrón) w lokalnym urzędzie miasta. Po rejestracji należy udać się do wydziału edukacji, żeby uzyskać formularz zapisu do szkoły.  Najczęściej wymaganymi dokumentami, które należy złożyć są:

  1. przetłumaczony akt urodzenia dziecka
  2. paszport
  3. numer N.I.E.
  4. aktualne i przetłumaczone zaświadczenie lekarskie
  5. dowód rezydencji w Hiszpanii

 

Dodatkowo, konieczne mogą być dwa zdjęcia paszportowe oraz przetłumaczone świadectwa szkolne albo wyniki egzaminów z poprzedniej szkoły.

Niestety wymagane dokumenty oraz sam proces rejestracji do szkoły może się różnić w zależności od prowincji czy miast, a także etapu kształcenia. Jeśli dziecko ma rozpocząć naukę na trzeci roku szkoły średniej, niezbędna będzie weryfikacja jego wykształcenia przez MECD (http://www.mecd.gob.es/redirigeme/), czyli departament edukacji. Jest to tzw. proces convalidación lub homologación, który może potrwać od 3 do 6 miesięcy. Wymaga on złożenia formularzy w Departamencie Edukacji wraz z aktem urodzenia, świadectwami szkolnymi lub wynikami egzaminacyjnymi. Bez pieczątki tego departamentu oraz bez oficjalnych dokumentów dziecko może nie dostać się do szkoły. Jednakże należy pamiętać, że oprócz edukacji publicznej, w Hiszpanii jest wiele szkół prywatnych, angielskojęzycznych czy międzynarodowych. Sprawdź listę szkół prywatnych w regionie Costa Blanca.

Pamiętaj, że wszystkie szczegóły dotyczące dokumentów i wymagań zapisu do szkoły znajdują się na stronach internetowych wybranych szkół.

 

Jak wygląda tydzień szkolny w Hiszpanii?

 

W większości szkół podstawowych w Hiszpanii dzień zajęć rozpoczyna się o godzinie 9 i trwa do godziny 12. Później trwa około 3-godzinna przerwa na lunch, a druga część zajęć trwa od 15 do 17. Niezależnie od rodzaju szkoły (czy jest to prywatna czy państwowa) obowiązek opieki nad dziećmi w tym czasie spoczywa na nauczycielach, szkole.

 

Godziny zajęć różnią się w zależności od szkoły. Czasami dzień może kończyć się dużo wcześniej, a przerwa na lunch może być skrócona. Niektóre szkoły, decydują się na zajęcia do południa (zwłaszcza we wrześniu i czerwcu).  Istnieją również różnego rodzaju zajęcia przed lub pozalekcyjne realizowane odpowiednio przed godziną 9 i po 14 lub 17.

 

W szkołach średnich zajęcia trwają dłużej. Przeważnie rozpoczynają się między 8,
a 8:30, a kończą o 17:30. Tutaj inaczej może wyglądać również opieka w trakcie przerwy na lunch. Niektóre szkoły po prostu jej nie zapewniają, więc dziecko musi zostać odebrane lub wrócić do domu.

 

W większości szkół funkcjonuje comedor czyli stołówka obiadowa po zajęciach oraz autobus szkolny dowożący dzieci z dalszych części miasta czy innych miejscowości.

 

Znajomość języka

 

Hiszpanie są bardzo otwarci, serdeczni i towarzyscy, ale cenią sobie swoją kulturę – w szczególność swój ojczysty język. Dlatego decydując się na stały pobyt w Hiszpanii, warto znać chociaż podstawy języka hiszpańskiego, ponieważ angielski może okazać się niewystarczający. Znajomość prostych zwrotów ułatwi zarówno nawiązywanie kontaktów towarzyskich, znalezienie pracy jak i realizację formalności urzędowych. Przed wyjazdem do Hiszpanii warto zapisać się na kurs języka hiszpańskiego lub samodzielnie za pomocą różnego rodzaju aplikacji.

Oczywiście najlepsza nauka spotka Ciebie tutaj, już na miejscu w Hiszpanii. Jednak przed przyjazdem warto skorzystać z kursów online czy zajęć w szkołach językowych. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o formie nauki, lecz gdybyś zdecydował się na samodzielną naukę, polecamy różnego rodzaju kursy internetowe w tym kanał Elisa Peña- ekspertki języka hiszpańskiego https://www.youtube.com/channel/UCEJlYBTiTOhbi73RcWr-0tA

 

Obawiasz się o język hiszpański swojego dziecka? Nie wiesz, czy poradzi sobie w szkole?

 

Niektóre z hiszpańskich szkół oferują dla uczniów z zagranicy dodatkowe zajęcia językowe, gdy uznają, że ich umiejętności nie są wystarczające. Jest to ważne, ze względu na występowanie w szkołach państwowych (poza językiem hiszpańskim) języków regionalnych jak np. kataloński. Przyspieszone kursy językowe są prowadzone przez nauczycieli zwłaszcza na początku roku szkolnego.

Warto także rozpatrzyć zapisanie dziecka, które porozumiewa się dobrym językiem angielskim do prywatnej szkoły międzynarodowej z angielskim językiem wykładowym.

 

Prawo jazdy i posiadanie pojazdu

 

Chcąc korzystać z uroków Hiszpanii, dotrzeć do miejsca pracy czy zrobić zakupy chętnie będziemy korzystali z samochodu. Jednak prowadzenie pojazdu w obcym kraju może się nieco różnić niż w miejscu, gdzie zdawaliśmy egzamin.

 

Pierwszą ważną kwestią jest dokument uprawniający nas do kierowania samochodem. Osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają ważne prawo jazdy wydane w krajach Unii Europejskiej, spokojnie mogą poruszać się po hiszpańskich drogach. W Hiszpanii można również korzystać z międzynarodowego prawa jazdy, jednak oprócz niego potrzebujemy jeszcze ważnego prawa jazdy w kraju, z którego przyjeżdżamy. Dodatkowo międzynarodowe prawo jazdy jest ważne tylko rok.

 

Drugą istotną sprawą jest pojazd, którym będziemy się poruszali. Przyjeżdżając do Hiszpanii własnym samochodem musimy posiadać tymczasowe zezwolenie na poruszanie się tym pojazdem po drogach. Takie zezwolenie wydają służby celne. Konieczne jest również uiszczenie opłaty (podatku importowego i cła). Stawka cła przewozowego jest uzależniona od ceny rynkowej pojazdu oraz jego wieku. Stawki cła są regulowane przez UE i wynoszą odpowiednio:

  1. 10% dla samochodów osobowych
  2. od 6 do 8% – dla motocykli
  3. 22% dla samochodów ciężarowych

Poza cłem musimy jeszcze zapłacić podatek importowy, który wynosi 21%.

Po wjeździe na teren Hiszpanii własnym samochodem czy innym pojazdem musimy go zarejestrować (w okresie 6 miesięcy) i ubezpieczyć. Można skorzystać z ulgi w ramach mienia przesiedleńczego na terytorium UE jeśli zgłosimy do 60 dni od rejestracji naszego pobytu w Hiszpanii po przez rezydencję.

 

Proces rejestracji pojazdu nie jest skomplikowany. Rejestracji dokonujemy w lokalnym Biurze Ruchu Drogowego (jefatura provincial de Tráfico). Potrzebujemy do tego:

  1. paszportu oraz numeru N.I.E.
  2. dokumentu potwierdzającego kupno zarówno w oryginale jak i tłumaczeniu oraz ich kopię
  3. potwierdzenia zapłaty podatku importowego i cła (oryginał + kopia)
  4. prawa jazdy
  5. dowodu ubezpieczenia samochodu
  6. specyfikacji technicznej pojazdu
  7. certyfikatu kontroli pojazdu (ITV)
  8. uiszczenia jednorazowego podatku rejestracyjnego

 

Po udanej rejestracji należy zamówić hiszpańskie tablice rejestracyjne, które należy założyć i w ten sposób zakończyć proces importowania samochodu.

 

Zanim wsiądziemy do samochodu w Hiszpanii, konieczne jest zapoznanie się z obowiązującymi tam przepisami ruchu drogowego. W Hiszpanii mamy ruch prawostronny i podobnie jak w Polsce, każdy pasażer ma obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa.

Limity prędkości na hiszpańskich drogach wynoszą:

  1. 50 km/h w obszarze zabudowanym
  2. 90 km/h na drogach dwukierunkowych
  3. 120 km/h na drogach ekspresowych i autostradach

 

Wiele przepisów jest podobnych lub takich samych jak te, które obowiązują w Polsce. Jednak mimo wszystko, dla własnego bezpieczeństwa należy zapoznać się z przepisami ruchu drogowego w Hiszpanii. Ponadto po hiszpańskim drogach porusza się wiele obcokrajowców nie zaznajomionych z przepisami tam obowiązującymi, więc należy zachować rozwagę i ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

 

Czas wolny

 

W Hiszpanii dominuje spokojny styl życia. Doskonałym przykładem tej postawy jest celebracja  popołudniowej przerwy – sjesty. W teorii oznacza krótką drzemkę, a w rzeczywistości jest wykorzystywana na spędzenie czasu z rodziną czy zjedzenie obiadu. Standardowo sjesta trwa w godzinach 14:00 – 17:00, jednak nie dotyczy to każdej branży. Restauracje, dla których jest to czas zwiększonego ruchu, przerwę mają zazwyczaj pomiędzy 16:00, a 20:00. To bardzo odróżnia Hiszpanię od innych krajów europejskich. Warto o tym pamiętać, by nie być zaskoczonym popołudniową przerwą.

 

Należy pamiętać, że tryb pracy urzędów jest inny w Hiszpanii. Urzędnicy pracują do 14:00, a wszystkie wizyty są wcześniej rezerwowane w systemie online.

 

Doradcy Art- Vida asystują i prowadzą wszystkie sprawy na każdym etapie. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i stres, nie znasz języka i przepisów prawa oraz działania urzędów, skorzystaj z pomocy Doradcy.

 

Po załatwieniu wszelkich formalności przy przeprowadzce, pojawiają się jeszcze kwestie podstawowych potrzeb mieszkańca, tj. jak lekarz rodzinny, ubezepieczniea itp. Upewnij się, że niczego nie przeoczyłeś!

 

Porozmawiaj z nami o Twoich planach i marzeniach!